Niewielkie wnętrza - maksymalna funkcjonalność i styl
Pojęcie przestrzeni mocno ewoluowało w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. To, co kiedyś nazywaliśmy małym mieszkaniem, dzisiaj jest apartamentem typu studio lub kawalerką z aneksem kuchennym. Zmienia się styl życia, potrzeby, a gęsta tkanka miejska zapełnia się niewielkimi mieszkaniami. Wybór mniejszej przestrzeni nie musi oznaczać rezygnacji z naszego stylu życia, czy preferencji stylistycznych. Nawet niewielkie mieszkanie może być zmienione w stylowy apartament z kilkoma ciekawymi i przemyślanymi funkcjonalnie rozwiązaniami.
Oto kilka wskazówek:
Światło i kolor - to szczególne elementy, które potrafią wizualnie powiększyć małą przestrzeń. Żeby stworzyć wrażenie przestronności używaj jasnych, neutralnych kolorów jako bazy. Dodatkowo stosuj lustra. Potrafią działać optyczne cuda. Odbijają światło, tworzą wrażenie głębi.
Mądre i przemyślane miejsca do przechowywania - jedna z najważniejszych zasad kształtowania niewielkich przestrzeni to optymalizacja miejsca do przechowywania. Warto wykorzystać nie tylko standardowe rozwiązania jak szafy i regały, ale również zagospodarować każdą dostępną przestrzeń - schowki w skrzyni łóżka, pufy i szezlongi ze schowkami, przestrzeń pod schodami. różnego rodzaju szafki wiszące. Warto pamiętać, że pełne zabudowy połączone z otwartymi regałami nadają lekkości więc czasem warto wyeksponować kilka drobiazgów.
Minimalizm - niekoniecznie w stylu ale sposobie organizacji przestrzeni. Ogranicz się do rzeczy niezbędnych, pozostawiając kilka sentymentalnych. Otwarta, niezagracona przestrzeń, nawet niewielka, sprzyja poczuciu spokoju i harmonii, a co za tym idzie wpływa na komfort i samopoczucie. Pamiętaj, uporządkowana przestrzeń to większą przestrzeń. Niech każda rzecz ma swoje miejsce. Pomocne będą organizery, pudełka i kosze, które możesz sprawnie poukładać w szafie.
Meble - niskie, proste i wielofunkcyjne meble. Wybieraj tylko te najpotrzebniejsze. Meble wielofunkcyjne - sofa i łóżko dla gości w jednym, stoliki kawowe ze schowkiem, łóżka ze skrzynią do przechowywania. Pufy i podnóżki z wbudowanym pojemnikiem pomagają w organizacji przestrzeni. Niewielki taboret zastąpi zarówno stolik jak i drabinę. Dodatkowo proste formy i meble na nóżkach nadają przestrzeni lekkości.
Pamiętaj, przestrzeń na podłodze jest ograniczona więc wykorzystaj ściany. Szafki RTV często występują w opcjach podwieszanych, podobnie konsole, komody, nawet stoliki i biurka.
Ażurowe przegrody - regały, ścianki loftowe, zasłony, to idealne rozwiązania do wydzielenia strefy sypialnianej czy jadalnianej. Regały dodatkowo zapewniają miejsce do przechowywania i możliwość zmiany aranżacji takiej przegrody.
Optymalne oświetlenie - warto zadbać o oświetlenie funkcjonalne, ogólne i nastrojowe a także maksymalne wykorzystanie światła naturalnego. Lekkie zasłony przepuszczają światło i tworzą miękką przegrodę, zapewniając jednocześnie prywatność. Jasne, doświetlone pomieszczenie wydaje się większe. Zamiast jednej wiszącej lampy postaw na wiele źródeł światła.
Antresola - jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia doskonałym rozwiązaniem jest budowa antresoli, gdzie może być zlokalizowana sypialnia lub domowe biuro. Wolna przestrzeń pod nią może być przeznaczona pod łazienkę czy aneks kuchenny lub garderobę.
Niezależnie od wielkości mieszkania wybierz styl, w którym czujesz się najlepiej. Najodpowiedniejsze będą te, które bazują na jasnych kolorach i prostych formach, jednak nie rezygnuj z ekstrawagancji. W prostym, stonowanym wnętrzu jeden odważny akcent - kolorowy obraz lub plakat, czy designerski żyrandol mogą wyglądać dobrze, jeśli ich skala jest właściwa. Ważne, by do niewielkich przestrzeni podchodzić całościowo. Ustal więc priorytety, zaplanuj całe mieszkanie i ciesz się domową atmosferą.