Projekt łazienki - od czego zacząć?
Łazienka to pomieszczenie o wielu funkcjach. Jej projektowanie odbywa się na kilku poziomach: od projektu czysto technicznego, jak rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, do warstwy estetycznej, kolorystyki, dodatków. Prócz pomieszczenia relaksu, łazienka często pełni również funkcje użytkowo-techniczne - pralnia oraz miejsce przechowywania środków czystości. Ważne zatem jest przemyślenie każdego szczegółu już na etapie projektowym.
Zazwyczaj rozwiązania idealne nie istnieją, szczególnie jeśli nie mamy możliwości projektowania pomieszczenia od zera, ale warto przemyśleć kilka kluczowych zagadnień, by to tego ideału jak najbardziej się zbliżyć. Oto kilka rzeczy, które poruszy z Wami architekt ( a przynajmniej powinien) podczas wywiadu projektowego. Jeśli projektujecie sami, na pewno będą dla Was pomocne.
Aspekty techniczne:
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim położenie pionów instalacyjnych. To od nich zależy m.in. usytuowanie toalety. Znaczenie ma też kształt pomieszczenia i jego wielkość. Inaczej będzie się projektować pomieszczenie na rzucie kwadratu, a inaczej wydłużonego prostokąta. Czasem do tego dochodzą skosy poddasza, i wtedy należy pamiętać o minimalnych wysokościach, by z danego urządzenia można było wygodnie korzystać. Jakich błędów unikać:
- nie stosuj wanny wolnostojącej wciśniętej ciasno pomiędzy dwie ściany. Jak sama nazwa wskazuje, taka wanna musi mieć przestrzeń wokół siebie. Ograniczona ścianami jest kłopotliwa w utrzymaniu czystości. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością miejsca zamień ją na wannę przyścienną. Uzyskasz podobny efekt wizualny, przy lepszym użytkowaniu;
- przemyśl dokładnie rodzaj baterii umywalkowych, prysznicowych i wannowych. Baterie podtynkowe są kłopotliwe w przenoszeniu, o ile baterię nablatową i umywalkę można nieznacznie przesunąć względem podłączenia instalacji, tak bateria podtynkowa, szczególnie w przypadku umywalki musi być zlokalizowana dokładnie we właściwym miejscu.
- zadbaj o odpowiednie odległości między sprzętami
Aspekty funkcjonalne
Analiza potrzeb: wanna czy prysznic, jedna umywalka czy dwie. Jak zawsze odpowiedzią jest “ to zależy”. Jak lubimy spędzać czas w łazience? Ideałem jest mieć zarówno wannę jak i prysznic. Kompromisem w kompaktowych łazienkach jest wanna z parawanem. To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze i wygląda estetycznie. Kwestia umywalek zawsze wiąże się z ilością osób korzystających z łazienki jednocześnie. Trzeba również pamiętać o tym, że więcej umywalek to więcej sprzątania.
Przechowywanie - dwie kluczowe sprawy: funkcja i preferencje. Łączenie funkcji łazienki i pralni będzie wymagać więcej zamkniętych schowków do przechowywania środków czystości. Dobrze sprawdzi się zabudowa przestrzeni nad wc lub meblowy słupek, który zajmuje niewiele miejsca.
Preferencje - odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś typem minimalisty i większość rzeczy musi być pochowane, czy raczej typem dekoratora i przedmioty codziennego użytku lubisz mieć pod ręką. Typ pierwszy będzie usatysfakcjonowany maksymalną ilością zamkniętych szafek, szuflad i niewielkiej powierzchni blatu, na której znajdzie się tylko umywalka.
Praktycznym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie lustra w formie zamykanej szafki. Płytkie wysokie półki zintegrowane z gniazdkiem na odpowiedniej wysokości będzie idealnym miejscem nie tylko na kosmetyki ale i szczoteczki do zębów, wraz z ładowarkami. Maksymaliści będą potrzebować więcej blatu na ozdobne dyfuzory, świeczki, podstawki, pudełka. Dobrym pomysłem będzie wnęka na ręczniki w szafce umywalkowej. Aspekt wizualny
Kolorystyka - trendy zmieniają się cyklicznie, więc nie polecam ślepo za nimi podążać. Użytkownikiem łazienki będzie konkretna osoba, więc jeśli lubisz stonowane kolory, atmosferę spokoju, to właśnie w taki sposób powinieneś urządzić swoją łazienkę. Jeśli chcesz zaszaleć. to jak najbardziej jest to odpowiednie pomieszczenie.
Rzeczy, o których nie pamiętamy
Bardzo często w natłoku kolorów płytek i nowych mebli zapominamy o podstawowych rzeczach codziennego użytku. Najczęściej są to:
- miejsce na ręcznik prz umywalce. Może to być specjalny uchwyt relingowy mocowany na szafce podumywalkowej, może niewielki haczyk ścienny lub zlokalizowany w pobliżu ręcznikowiec
- oświetlenie - prócz lamp sufitowych warto wyposażyć łazienkę w oświetlenie zintegrowane z lustrem bądź kinkiet lub lampę wiszącą ładnie rozpraszającą światło na twarzy. Do tego oświetlenie relaksacyjne - led we wnęce sufitowej lub ściennej
Elementy, które dodadzą łazience designerskiego wyglądu
- stolik pomocniczy - świetny niewielki mebel, mobilny, który wykorzystamy jako półkę na kosmetyki zarówno pod prysznicem, przy wolnostojącej wannie, jako siedzisko przy kąpieli dzieci, miejsce odłożenia ręcznika. Tak stolik może być ciekawą formą geometryczną lub kolorystyczną we wnętrzu. Kluczowe jest wybranie materiału odpornego na wilgoć.
- meble codzienne - witryny. Jeśli dysponujesz miejscem w łazience witryna czy bieliźniarka będzie idealnym miejscem na ręczniki, dekoracyjne szkło, np ryflowane rozmyje zawartość a nadal zachowa lekki wygląd.
- plakaty - dekoracje ścienne to najprostszy sposób by zmienić charakter każdego wnętrza
- lustro - może być dekoracją, dodatkową szafką, sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia
- dekoracyjne kinkiety lub lampy wiszące o odważnych formach (pamiętając by posiadały normę IP44)
- akcent kolorystyczny - armatura lub szafka pod umywalkę mogą stanowić fajny akcent kolorystyczny i odmienić charakter wnętrza niewielkim nakładem pracy